Úvodem o Dominikánské republice
Dominikánská republika je skutečný tropický ráj. Pohled na její přenádhernou přírodu a moře snadno předčí Vaše představy o romantickém Karibiku. Teprve tady se Vám splní sen o exotické dovolené. Pohádková karibská destinace, kterou objevil roku 1492 Kryštof Kolumbus. Italský mořeplavec nově objevený ostrov pojmenoval Hispaniola, což mu zůstalo do dnešních dnů, ačkoli dnes se o území ostrova dělí Dominikánská republika se státem Haiti. Původními etniky ostrova byli Indiáni, konkrétně Sibonejové a Aravakové, kteří spolu soupeřili. Posléze byl ostrov kolonizován Španěly jejich kruté panování dosud na ostrově připomínají četné koloniální památky. Hispaniolou prošli i piráti a po vyhlášení nezávislosti též despotičtí vládci, než se režim ustálil pod vládou prezidenta Fernandeze. V Dominikánské republice se platí dominikánským pesem – 1 DOP či RDS, které se dělí na 100 centavů. Peso je volně směnitelné ve směnárnách (cambio), bankách či u pouličních veksláků (tuto variantu ale nedoporučujeme). Pokud váháte mezi eury a dolary, přivezte si raději americké dolary. Bankomaty naleznete jen v turistických střediscích a Santo Domingu. Kartu užijete více méně ve stejných lokalitách.
Dominikánská kuchyně
Kuchyně Dominikánské republiky je stejně barevná jako její obyvatelé. Vznikla míšením různých vlivů a kultur. Snoubí v sobě prvky evropské, indiánské, stejně jako africké. Hlavní roli hrají mořské plody, ryby, fazole, rýže a ovoce se zeleninou. Nejslavnějším pokrmem je La Bandera Dominicana (v překladu dominikánská vlajka). Pokud si tuto specialitu objednáte, na talíři objevíte rýži s dušeným hovězím masem, přílohy tvoří černé fazole, smažené batáty v troj obalu (místo piva se přidává pochopitelně rum).
Nejlevnější zájezdy Dominikánská republika
Kultura a lidé
Dominikánci jsou veselý národ, který si je dobře vědom příjmů z cestovního ruchu. Lidé jsou zde milí, budou Vás vítat a snažit se Vám pobyt zpříjemnit. Kultura je založena na karibském rumu, tradicích, voodoo a tanci. Symbolem je merengue, národní tanec, který přišel na svět v 19. století. Jedná se o mix afro, Karibiku a evropských kreací, které s sebou přinesli evropští kolonizátoři. Merengue se zde tančí od úsvitu do soumraku. Jistě se setkáte i s melancholickou bachantou, nebo s živým regetonem či s reggea, které sem proniklo ze sousední Jamajky. Vyznání je na ostrově převážně katolické (asi 90%), žijí zde ale i minority protestantů a židů. Ostrov je proslavený praktikováním voodoo.
Žije zde asi 8,5 milionů obyvatel, kteří mluví španělsky. V turistických centrech se lze domluvit anglicky. Místní španělština je do jisté míry odlišná od té kastilské. Zde je pár základních slovíček, jež se mohou hodit: Bienvenido – vítejte, Buenos días – Dobrý den, Buenas tardes - Dobré odpoledne, Dobrý večer, Hola – Ahoj (při setkání), Adios – Ahoj (při loučení), Hasta luego - Uvidíme se později, Por favor – Prosím, Gracias – Děkuji, Sí – ano, No – ne, Dónde – Kde, Cuándo – Kdy.